Telefon: (0312) 212 9990 Email: iksa.as@iksa.com.tr

Asr Hasarı • Asr Hasarı

  Alkali-Silika Reaksiyonu (ASR) agregadan kaynaklanan sorunların başında gelir. Gözenek suyundaki alkali hidroksitler volkanik ve bazı doğal agregaların yapısındaki aktif silika ile reaksiyona girerek jel oluştururlar. Bu jel su ile temas ettikçe şişer ve betonda içsel gerilme basıncı oluşturur. Bu içsel gerilme sonucu betonun yaşlanmasına ve geçirgenliğine bağlı olarak çatlaklar oluşur. ASR oluşumuna karşı lityum esaslı KBK kullanılarak alkali silika jelinin oluşmasını engellenebilmekte ve sorunlar katkı teknolojisinin geliştirdiği kimyasal katkılar kullanılarak aşılabilmektedir.

  İKSA ASR30
  reaktif agrega içeren betonlarda kullanılmak üzere formüle edilmiş, lityum içerikli kullanıma hazır bir sıvı katkıdır.

  Alkali Silika Reaktivitesini (ASR) engeller ve kontrol eder. Betonu ve donatısını olumsuz olarak etkileyen klorür ve bileşenlerini içermez. IKSA ASR30 kullanımı ASR’ye bağlı olan genleşmeyi etkili olarak kontrol eder ve betonun yaş ve sertleşmiş özelliklerine herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.
  UYGULAMA
  Alkali-Silika Reaksiyonu (ASR) betonda, bileşenlerden gelen alkali hidroksitler ile belli tip agregalar arasındaki bir reaksiyondur. Betonun gözenek suyundaki alkali hidroksitler agregadan gelen silika ile reaksiyona girerek alkali silika jeli oluştururlar. Bu jel su ile temas ettikçe genleşir ve betonda gerilme basıncı oluşturur. Bu basınç sebebiyetiyle betonda çatlaklar oluşur. IKSA ASR30 betona ilave edildiğinde veya püskürtüldüğünde alkali silika jeli içerisindeki sodyum, potasyum iyonları lityum ile reaksiyona girerek betonu çatlamaya karşı korur.
  AVANTAJLARI

  — IKSA ASR 30, yüksek alkali çimentosu ve reaktif agrega içeren bütün beton karışımlarında kullanılabilir ve bölgesel olarak mümkün olan agregaların değerlendirilebilmesini sağlar.

  — Diğer IKSA beton katkıları ile uyumludur.

  — IKSA ASR 30 betonun dayanıklılığını iyileştirir. Betonda ASR kaynaklı genleşmeyi azaltır.
  UYGULAMA METODU
  IKSA ASR30
  dozajı beton bileşenlerinin alkali miktarına reaktiviteye bağlıdır. Beton üretimi sırasında tesiste betona ilave edilir Alkali agregaga reaktivitesi R olarak kabul edilen bir agrega için örnek kullanım dozajı hesaplama yöntemi şöyledir: A: Karışımdaki çimento miktarı (kg/m3).. B: Beton bileşenlerinin alkali içeriği (%). C: Dozaj çarpanı. L/m3 için dozaj çarpanı 4,6’dır. R:Agrega karışımındaki reaktif oranı%R D: Dozaj = (A x B x CxR) / 100 Örnek Hesaplama: Eğer beton karışımı (300kg/m3) çimento alkali içeriği % 0,6 ise
  IKSA ASR30 dozajı:
  L/m3: (300 x 0,5 x 4,6xR) / 100 = 6.90R Netice olarak kullanım dozajı ortamdaki alkali miktarı ve reaktiviteye bağlı olarak çimentoya göre%1-3 aralığındadır. . Alternatif bir yöntem olarak beton prizini aldıktan sonra yüzeye püskürtülerek de uygulama yapılabilir. Püskürtme uygulamasında kullanılacak miktar yine aynı hesaplama yöntemi ile 0,12–0,24L/m2 olacak şekilde ayarlanmalıdır.
  FİZİKSEL ÖZELLİKLER
  Tip : Lityum içerikli. Görünüm : Açık kahverenkli sıvı Yoğunluk : 1.20 ±0,02 kg/L pH : 4,00 - 6,00 Klorür : Yok
  DEPOLAMA
  Depolama ömrü açılmaksızın 1 yıldır. Don etkisinden korunmalıdır
  AMBALAJ
  IKSA ASR30 35 kg’lık plastik bidon, 250 kg’lık varil, 1200kg plastik tank veya dökme olarak.
  GÜVENLİK
  Tahriş edicidir. Göz, deri ve solunum yolu tahrişine sebebiyet verebilir. Yutulduğu zaman tehlikelidir. Çalışırken kimyasal geçirmeyen eldiven, gözlük ve iş kıyafeti gibi kişisel koruyucular kullanılmalıdır. IKSA ASR30 ürünümüz TSEN ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 kalite yönetim sistemleri kontrolünde üretilmektedir.

Daha Güzel Bir Gelecek İçin En İyi Bildiğimiz İşi Yapıyoruz

Beton Kimyasalları,Yapı Kimyasalları,Kür malzemesi, alkali free katkı,püskürtme beton, priz hızlandırıcı, shotcrete accelerator

kimyasal beton katkıları, beton tamir harçları, silica fume, silis dumanı, dramiks,
dramiks, dramix, beton fiber, püskürtme beton, yer altı kimyasalları, beton katkıları